Kiedy trzeba wymienić tarcze i klocki hamulcowe?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) podzespołem w każdym pojeździe. Sprawność hamulców przesądza o naszym bezpieczeństwie na drodze i bezpośrednio może mieć wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Dlatego właśnie układowi hamulcowemu należy poświęcać odpowiednio dużo uwagi, a w szczególności dbać o regularną wymianę tarcz i klocków.
Kiedy należy wymienić klocki?
Ogólnie przyjmuje się, że wymiana klocków hamulcowych powinna mieć miejsce co ok. 50 000 km przebiegu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w autach, które głównie poruszają się po mieście, klocki mogą zużywać się szybciej (częstsze hamowania). Zużycie klocków hamulcowych zależy też od stylu jazdy danej osoby – kierowca jeżdżący bardzo dynamicznie często ostro hamuje, co dodatkowo obciąża układ hamulcowy. Pod uwagę należy wziąć również ukształtowanie terenu, po którym się najczęściej poruszamy. W górach klocki zużywają się szybciej, zwłaszcza jeśli nie mamy odruchu hamowania silnikiem. Dlatego jeśli mamy podejrzenie, że klocki „kończą się”, lepiej nie czekać do przejechania 50 000 km, tylko bezzwłocznie wybrać się do warsztatu. W nowszych autach o konieczności wymiany poinformuje nas komputer, w starszych – charakterystyczny pisk podczas hamowania, nieznikający nawet po kilku dniach.
Kiedy należy wymienić tarcze?
Tarcze zużywają się wolniej od klocków i przyjmuje się, że powinno się je wymieniać co ok. 70 000 km. Na zużycie tarcz również ma wpływ wiele czynników, w tym styl jazdy kierowcy, a także waga pojazdu. Częstotliwość wymiany tarcz zależna jest również od materiału, z jakiego są one wyprodukowane. Tarcze ceramiczne są bardzo wytrzymałe, dlatego też można wymieniać je rzadziej niż tarcze z materiału słabszej jakości. Z wymianą tarcz nie należy zwlekać wtedy, gdy wyczujemy, że auto gorzej hamuje, lub drga podczas hamowania. Warto raz na jakiś czas krytycznie im się przyjrzeć, zanim wsiądziemy do samochodu. Jeśli tarcze będą wyglądały na zużyte, pęknięte, skrzywione lub zaniepokoją nas inne ich uszkodzenia, z wizytą u mechanika nie należy zwlekać.